niedziela, 17 marca 2013

Trening. Pozycja walki.

Pozycja walki rozpoczyna wszystko.

Dzisiejszym postem rozpoczynam się cykl artykułów na temat treningu sportu jakim jest kick-boxing. Mam nadzieję, że każdy początkujący adept znajdzie tu potrzebne porady i wskazówki. Myślę, że osoby z dłuższym stażem, jak i zawodnicy znajdą coś dla siebie.

W tym artykule zajmę się pozycją walki. Jest to postawa wyjściowa do wszystkich akcji podczas walki. Powinna być stabilna i umożliwiać jak najszybsze wykonanie akcji. Właśnie od tego elementu powinniśmy rozpocząć naukę technik kick-boxingu. Z moich obserwacji wynika, że początkujący niechętnie trenują żmudne ustawienie do walki. Zauważyłam również, że sami zawodnicy nie zawsze mają odpowiednią postawę, która umożliwia im optymalne poruszanie i wykonywanie akcji w walce.

Pozycja walki zależna jest od formuły w jakiej walczymy. W formach walki ciągłej pozycja jest w miarę podobna choć różni się szczegółami. Dużą odmienność widać w postawie do walki przerywanej.

Ustawienie:

  • Stajemy w pozycji frontalnej. Nogi na szerokości barków.


  • Skręcamy stopy o 45 % (w prawo dla praworęcznych i w lewo dla leworęcznych). Odstawiamy analogicznie (prawą dla praworęcznych, lewą dla leworęcznych) nogę do tyłu na szerokość barków. Skręcamy biodra by ich pozycja była frontalna. Uginamy lekko kolana by czuć się stabilnie.

  • Podnosimy ręce do gardy. Prawa ręka chroni szczękę, prawy łokieć prawą część tułowia. Lewa ręka lekko wysunięta do przodu również ochrania szczękę i żebra.
W walce przerywanej pozycja jest ustawiona bocznie, gdzie stopy stoją prawie w jednej linii. Specyfika tej formuły walki wymusza właśnie taką postawę. Dzięki czemu jest możliwa do wykonania ogromna częstotliwość kopnięć bocznych. Postawa boczna i zmodyfikowane ustawienie gardy ( przednie ręka chroni głowę i bok ciała a tylna dolną część tułowia) zasłania zawodnika i gwarantuje prawie pełne zabezpieczenie przed trafieniem.


Początkujący często popełniają błędy w ustawieniu wzorując się na zaawansowanych, wytrenowanych zawodnikach u których pozycja często dobiega od ogólnych zasad. Zawodnik wybiera najwygodniejszą dla siebie pozycję w której czuje się pewnie i jest w stanie wykonać atak i obronę w najkrótszym możliwie czasie. 

Poniżej niektóre z błędów:
  • Ręce trzymane zbyt wysoko i szeroko. Pozycja otwarta. Narażenie na atak frontalny. Niechronione boki ciała.
  • Pozycja na prostych nogach. Uniemożliwia szybką reakcję.
  • Pozycja z dużym obciążeniem jednej z nóg. Niweluje stabilność.


Wytrenowanie stabilnej pozycji walki jest bardzo ważne w opanowaniu kolejnych elementów. Z pozycji i poruszania wykonywane są wszystkie akcje w walce dlatego też warto poświęcić na doskonalenie postawy więcej czasu.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz jak ważną rolę odgrywa prawidłowa pozycja walki.

W kolejnym artykule o poruszaniu w walce i treningu tego elementu.


Dobry wpis? Wciśnij lajka, udostępnij - wielkie DZIĘKI :)


2 komentarze:

  1. Fajny artykuł :) Ostatnimi czasy myślę na poważnie czy by nie spróbować z kick - boxingiem :)

    OdpowiedzUsuń

Dzięki za komentarz. Tu liczy się Twoje zdanie.