niedziela, 28 kwietnia 2013

Trening. Poruszanie w sportach walki.

Dziś powiem o poruszaniu podczas walki. Jest to również jeden z elementów, którego uczymy się na początku przygody z tym sportem. 

Dobre czyli skoordynowane i stabilne poruszanie w sportach walki będzie stanowiło podstawę do zadawania celnych ciosów i kopnięć jak również wykonania odpowiedniej obrony. Umiejętny sposób poruszania w sportach walki potrafi skutecznie zdezorientować przeciwnika czyniąc nasze ataki nieprzewidywalnymi.

Podczas poruszania się zawodnik powinien wykonywać lekkie, ślizgowe ruchy, poruszając się na przednich częściach stóp tuż nad ziemią. Taki typ poruszania się pozwala mu ciągle pozostawać w odpowiedniej pozycji do zadawania ciosów, gdyż nigdy nie traci równowagi. 

poruszanie w sportach walki
Powyższa rycina pokazuje sposób poruszania się boksera. Ten sam system nauki stosowany jest również w sportach "kopanych".
Zaczynając szkolenie uczy się pojedynczych kroków w każdym kierunku, przy zachowaniu bokserskiej pozycji. Pierwszy krok wykonuje zawsze noga stojąca bliżej zamierzonego kierunku ruchu tj. idąc do przodu pierwsza idzie lewa noga, cofając się pierwsza od ziemi odrywa się prawa. Za nią idzie noga druga, pokonując taką samą drogę, tak aby pozycja wyjściowa była identyczna z pozycją początkową. Zawodnik powinien cały czas utrzymywać odpowiednią odległość pomiędzy stopami i uważać na to, aby nie skrzyżować nóg, w przeciwnym razie istniałoby ryzyko utraty równowagi. 

Podczas poruszania w sportach walki całe ciało zawodnika powinno być lekko rozluźnione. Szybkość i dynamikę ruchu uzyskuje się poprzez nagłe przeniesienie ciała na nogę położoną bliżej kierunku, w którym wykonuje się ruch. W czasie gdy noga wykroczna odrywa się od podłogi, następuje chwilowy brak równowagi, co pozwala zwiększyć szybkość kroku(druga noga odbija się od podłogi dodając szybkości). W chwili gdy obie nogi powrócą do pozycji wyjściowej równowaga zostaje odzyskana. Odpowiednie przenoszenie ciężaru ciała ma decydujący wpływ na ruch postępowy.

Dzięki odpowiedniej pracy nóg zawodnika jest w stanie zawsze utrzymać odpowiedni dystans, zapewniający optymalną szybkość i siłę ciosu. Przy wykorzystaniu balansowania ciałem i przenoszenia ciężaru z nogi na nogę jest on w stanie stwarzać sobie wygodne pozycje do wykonywania akcji, które są wzmacniane poprzez odbicie nóg w odpowiednim momencie.

Wskazane jest ćwiczyć poruszanie przed lustrem by móc kontrolować ułożenie rąk w gardzie i dokonywać odpowiednich korekt.

Poruszanie w sportach walki to podstawowa umiejętność, która opanowana do perfekcji, pozwala na wykonywanie powalających ciosów i kopnięć.

Dobry wpis? Wciśnij lajka, udostępnij - wielkie DZIĘKI :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za komentarz. Tu liczy się Twoje zdanie.