wtorek, 9 października 2012

Nie takie ciosy proste...

Jedną z pierwszych technik jakiej uczy się początkujących zawodników są ciosy proste. Są one praktyczne, względnie łatwe w wykonaniu, szybkie i dokładne. 


Ciosy proste przeznaczone są w zasadzie, do przeprowadzania ataku z dystansu, a w walce z bliska mogą być one zadawane i zgiętą ręką. Jednocześnie stosuje się je jako kontrciosy, w połączeniu z wszystkimi rodzajami obron, a także i po to, aby powstrzymywać ataki przeciwnika i utrzymywać dystans. Prostych ciosów uczy się na samym początku szkolenia, ponieważ nadają one bojowym działaniom początkującego zawodnika cechy pewnego zorganizowania i pomagają w wybitny sposób w opanowaniu techniki walki na dystans.

Mit mocnego ciosu z "wielkiej łapy"

Tutaj trochę fizyki: siła ciosu to wypadkowa kilku sił składających się na prawidłowo wykonaną technikę.
Cios prosty zaczyna się na podłodze. Tak dokładnie na podłodze bo tam dobrze ustawione stopy rozpoczynają napędzać całe ciało do zadania silnego ciosu. Od lat wiadomo, że u boksera najważniejsze są nogi :)
Podczas wykonywania ciosu należy zwrócić uwagę na odpowiednie przemieszczanie masy. Na początku powinna ona być rozłożona na obie nogi, lub lekko przesunięta na prawą nogę. Odbijając się prawą nogą bokser przemieszcza się w kierunku przeciwnika, lewa wykonuje szybki krok w przód tuż nad ziemią. Nadaje to ruchowi, oraz samemu uderzeniu większą dynamikę. W tym samym czasie następuje skręt tułowia, oraz wyprowadzana jest lewa ręka, szybkim ruchem po linii prostej, pięścią kierując się w cel. Złożenie tych wszystkich ruchów znacznie zwiększa ostrość ciosu. W momencie uderzenia pięść powinna tworzyć z podłożem kąt około 45 stopni. Ciężar ciała powinien być przeniesiony na lewą nogę, co zatrzymuje dalszy ruch ciała naprzód oraz zapobiega utracie równowagi. Prawa noga powinna powrócić do lewej posuwistym ruchem na odległość odpowiednią dla zachowania stabilności. Prawa ręka zasłania pięścią szczękę i podbródek, a łokciem tułów, jednak dla zwiększenia skuteczności obrony należy zasłaniać podbródek również lewym barkiem.
I prawy prosty:
Jest to jeden z najsilniejszych ciosów, gdyż wykorzystuje on jednocześnie pełny skręt tułowia, odbicie nogi oraz masę boksera. Nie jest on jednak tak łatwy do wyprowadzenia i trafienia w cel, z racji większej odległości do pokonania. Dlatego też aby miał on szansę osiągnąć cel, musi być on uprzedzony kilkoma ciosami lewej ręki, które spowodują lukę w obronie przeciwnika. Przy zadawaniu ciosu należy najpierw obliczyć odpowiedni dystans, a potem pokonać go wykonując krok naprzód. Pierwsza idzie lewa noga, za którą podąża noga prawa. W tym samym momencie prawa ręka szybko wysuwa się naprzód, pięścią w cel, równocześnie ze skrętem tułowia. Przed kontrciosami przeciwnika chroni w tym czasie lewa ręka oraz prawy bark. Po wykonaniu ciosu należy jak najszybciej powrócić do pozycji bokserskiej, gdyż tułów jest w dużej mierze odkryty i podatny na ciosy prawej ręki przeciwnika.
ciosy proste

ciosy prosteJak widzimy siła ciosu wychodzi ze skrętu stopy, kolana, biodra (ogromna grupa mięśni), tułowia by w końcowej fazie wystrzelić z ramienia niczym strzała z napiętej cięciwy łuku. Od dynamiki skrętu w każdym stawie zależy pełna siła ciosu. By wykonać cios prosty idealnie, trzeba wykonać go dokładnie i odpowiednio szybko. I tutaj informacja dla osób trenujących na siłowni: duża masa mięśniowa wypracowana tylko metodą bodybuilding powoduje, że szybkość reakcji i dynamika wykonywania ciosów jest dużo wolniejsza. 
ciosy proste
Ciosy proste to podstawa w treningu uderzanych sportów walki. Zrozumienie mechaniki wszystkich ruchów powinno pomóc Ci wypracować piorunujące ciosy proste.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za komentarz. Tu liczy się Twoje zdanie.