środa, 10 października 2012

Kobiety do walki.

Jeśli rozpoczynamy odchudzanie, wiążą się z tym pewne obawy. Musimy uświadomić sobie, że wcale nie musi być to nudny i żmudny proces. Jeżeli nudzą Cię zajęcia aerobiku czy bieganie, powinnaś spróbować sztuk walki.

Dlaczego kobiety boją się rekreacyjnie trenować sportów walki?
Panuje przekonanie, że po takim treningu wyjdą ze zmasakrowaną twarzą. To błędne pojęcie skutecznie wystrasza panie z takich zajęć. Otóż trening trwa około 90 minut. Składa się z dosyć intensywnej rozgrzewki i rozciągania. Najważniejszym jego elementem jest nauka kopnięć i uderzeń. Ćwiczy się je na workach lub w parach. Ćwiczenia w parach to uderzenia na tzw. "tarcze" gdzie ciosy i kopnięcie amortyzowane są przez ochraniacz lub rękawice partnera.

Przy dłuższym stażu treningowym do treningu wpłata się walki zadaniowe i sparringi. Słowo walka i sparring brzmi szczególnie groźnie:) Walka zadaniowa to rodzaj walki z pewnymi ograniczeniami np. walczymy tylko jedną ręką lub tylko jednym rodzajem techniki nożnej. Celem takiej walki jest wykorzystywanie wyuczonej techniki w różnych momentach pojedynku. Sparring to po prostu pojedynek, podczas którego trenujący ubrani są w niezbędne zabezpieczenia: kask, ochraniacz szczęki, ochraniacz piersi, krocza, goleni i stóp. Czasami stosowany jest również ochraniacz całego tułowia. Co sprawia, że nawet sparring jest bardzo bezpieczny. 

Dlaczego trening sportów walki doskonale rzeźbi sylwetkę?
Sztuki i sporty walki maja rożną specyfikę, generalnie podejmowany wysiłek ma charakter mieszany - beztlenowy jak i tlenowy (energia w mięśniach pozyskiwana jest przy udziale i bez udziału tlenu). Często wykonuje się klasyczne treningi obwodowe (stacyjki) oraz kondycyjne - o identycznej charakterystyce do interwałów. Przy odpowiedniej długości treningu - jest to idealny bodziec do odchudzania. Ćwiczenia wytrzymałościowe np. kilka rund pracy na worku, nawet samego boksowania, bardzo dobrze wysmuklają sylwetkę.

Co jeszcze dają sporty walki kobietom?
Przede wszystkim znakomitą kondycję fizyczną. Trening to również idealny czas by uwolnić agresję i pozbyć się złych emocji by po treningu poczuć równowagę i spokój umysłu. Sporty walki podnoszą samoocenę, dodają pewności siebie i uczą systematyczności co procentuje w codziennym życiu.

Mam nadzieję, że rozwiałam obawy większości Pań, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze sportami walki a mimo to jeszcze się wahają. Jeżeli macie jakieś pytania to służę pomocą w tym temacie.
I zapraszam na treningi:)


2 komentarze:

 1. Witaj,
  Fajna Pasja a zarazem mocna ;-), dla mnie Pasja moja, to Rozwój Osobisty i podróżowanie.
  Pozdrawiam,
  Wojtek
  http://zycietopasjanamaxa.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Rozwój Osobisty również jest mi bardzo bliski. Piszę o nim na dwa sposoby na dwóch innych blogach. Odwiedzam właśnie Twoją stronkę.

   Usuń

Dzięki za komentarz. Tu liczy się Twoje zdanie.