sobota, 25 sierpnia 2012

Medytacja w sportach walki.


Jak mawiali Chińczycy: Ucząc się sztuki walki, przede wszystkim uczysz się być dobrym człowiekiem. W dalekowschodnich sztukach walki ciało i umysł są jednością. Sztuki walki uważane za metodę - ścieżkę rozwoju, kompleksowo rozwijają ciało, umysł i ducha. Nic więc dziwnego, że na wschodzie sporty walki są nierozerwalne z medytacją. Powoduje ona trwałe zmiany i przemiany w naszym organizmie fizycznym m. in. :


  • zmniejszenie napięcia mięśniowego
  • uregulowanie przemiany materii
  • spadek zużycia tlenu
  • zmniejszenie częstotliwości oddechów
  • zwiększenie długości oddechu
  • zwiększenie łatwości oddychania
  • unormowanie ciśnienia
  • zwiększenie wydajności sercowo-naczyniowej
  • zwolnienie akcji serca
  • zwiększenie tolerancji na wysiłek fizyczny 
Medytowanie ma nieoceniony wpływ na psychikę. Redukuje napięcia stresowe, zmniejsza uczucie niepokoju, lęku i agresji, bardzo mocno zwiększa koncentrację, likwiduje negatywne myśli i przede wszystkim uczy wewnętrznej dyscypliny. 
Podobnie jak Księżyc oświetla swym blaskiem wszystko, co kryje się w ciemności nocy, tak samo dobry zawodnik widzi każdy ruch przeciwnika. Będzie on koncentrował się na każdym geście osoby, z którą toczy pojedynek, podobnie jak światło Księżyca równomiernie pada na wszystkie przedmioty w jego zasięgu. Przy pełnym rozwoju tej postawy świadomość będzie natychmiast rejestrowała każdą wyrwę w obronie przeciwnika. Chmury przysłaniające światło Księżyca, porównuje się do nerwowości, która staje na przeszkodzie przewidywania reakcji drugiego człowieka. Atak na jego słaby punkt oraz prawidłowe zastosowanie techniki są wówczas niemożliwe. 
W sztukach walki są to niezbędne atrybuty. Umiejętność opanowania w stresowych sytuacjach, przewidywanie ruchów przeciwnika a także szybkie odkrywanie jego słabych stron świadczą o mistrzostwie w każdej sztuce walki. Mistrzowie wschodu od najdawniejszych czasów łączyli wysiłek fizyczny w rozwojem duchowym co dla ludzi zachodu nadal jest rozgraniczone.
Większość z ćwiczących w klubach sportowych lub prywatnych szkołach sztuk walki nigdy nie zetknęła się z rzeczywistym treningiem mającym na celu kształtowanie psychiki, a utożsamiana z nim chwila koncentracji w trakcie ceremoniału początkującego lub kończącego trening tak naprawdę ma niewielki wpływ na rozwój np. odporności psychicznej w obliczu krytycznej sytuacji. Również proste ćwiczenia medytacyjne (związane z koncentracją na oddechu i/lub mantrze) nie będą wystarczające dla kogoś, kogo głównym celem jest dążenie do perfekcji technicznej oraz zwycięstwa nad sobą i przeciwnikiem.

Na szczęście coraz więcej systemów szkolenia z zakresu walki na zachodzie zauważa korzyści z holistycznego podejścia do treningu. Coraz częściej do procesu szkoleniowego wprowadzany jest trening psychologiczny bazujący na tradycyjnych metodach wschodu. Niedoceniana medytacja staje się powoli jedyną skuteczną formą rozwoju ducha i umysłu również dla ludzi zachodu...



      2 komentarze:

      1. Nigdy o tym nie słyszałam, ale to może dlatego, ze dopiero co zaczynam swoją przygodę z medytacją. Wiele ciekawych rzeczy o niej czytałam w https://pomedytuj.pl/ i jak najbardziej zachęcam każdego do sprawdzenia tej strony.

        OdpowiedzUsuń

      Dzięki za komentarz. Tu liczy się Twoje zdanie.